پیام تبریک فروغ هاشمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت ماه شعبان و فرا رسیدن سال نو

به نام خداوند بخشنده مهربان

 

حلول ماه شعبان  ماه زدودن آلودگی ها از روح و جسم و آمادگی برای ورود به ضیافت الهی در ماه رمضان ماه سرشار از نور و رحمت الهی و پیشاپیش آغاز بهار طبيعت و سال ۱۴۰۰ بر مسلمانان جهان و ملت شریف ایران مبارک باد.
يك سال ديگر گذشت و سال ۱۳۹۹ با همه تلخی و شیرینی به پایان نزدیک شد،روزهايي تلخ در بحران كرونا که هنوز هم تمام نشده است و هر روز رنگ عوض مي كند ،اما در کنار همه سختی ها و دشواری ها،ترس ها و بيماري ها فرصت آزمودن در عرصه ای دیگر را هم به ما در همه حوزه ها نشان داد،

از اقتصاد دیجیتالی گرفته تا اقتصاد دیجیتالی هنر و غيره…. هرچند آسیب جدی کرونا به بخش‌های مختلف حوزه فرهنگ، هنر و رسانه ،تعطیلی سالن های تئاتر و سینما وکلاس های  فرهنگی هنری و ادبی زیاد بود اما فضاي مجازي رونق زيادي داشت و سواي از برنامه هاي فرهنگي و هنري و فعاليت هاي رسانه جشنواره ها و مراسم هاي ملي و مذهبي نير به صورت مجازي برگزار شد.

به قول وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی :در ایام شیوع ویروس کرونا اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور برای مقابله با این ویروس اقدامات زیادی داشتند، بیش از هزار هنرمند در پویش‌های مختلف رسانه ملی و فضای مجازی مردم را به آموزش‌های سلامت آشنا و در بسیاری از بخش‌ها همچون موسیقی، تئاتر، سینما، کتاب و… شاهد اتفاقات خوبی بودیم، به نحوی که نه تنها سرانه مصرف فرهنگی و هنری کشور در این ایام کاهش نیافت بلکه شیوع کرونا ما را متوجه فضاهای جدید هم کرد. شیوع کرونا یک موضوع جناحی و …نبود  بلکه يك مشکل ملی است و آینده کشور به آن وصل است.
جا دارد به سهم خودم و از طرف جامعه فرهنگي و هنري شهرستان در روزهاي پاياني سال تشكر ويژه داشته باشم از همه مسئولين كشوری، استانی، منطقه جنوب، شهرستان اوز و خيرين ،اهالی رسانه ،همكاران اداري و کانون های مساجد،هیّت اجرایی پایتخت کتاب و انجمن کتاب شهرستان ،دبیران انجمن های فرهنگی و هنری و مردم فرهنگ دوست اوز كه همراه هنرمندان و اهالي فرهنگ و هنر بودند و سپاس ویژه و ارادت خالصانه از هنرمندان و انجمن هاي فرهنگي و هنري كه در اين شرايط به زبان هنري خود مسئولان و مردم و كادر درمان را ياري كردند.
اگر چه كرونا  قهرمانانی را به دنیا معرفی کرد که مدافع سلامت شدند و تا پای جان جانانه جنگيدند تا از سلامت جامعه پاسداری كنند اما هنرمندان و اهالی رسانه نیز پابه پای روزهای سخت آمدند.
كرونا نه ورزشكار و پرستار و هنرمند و مدیر و کارمند و شهروند شناخت و نه بزرگ و کودک …. یکی از کسانی که قربانی کرونا شد عیسی رستمی افین هنرمندی بود که آخرین هنرنمایی اش، خواندن شعری در وصف کرونا به همراه دوتارنوازی با یک ملودی شاد بود. او در این قطعه از سختی‌هایی مانند خانه ماندن، دور شدن آدم‌ها و دور ماندن افراد از سرزمین مادری‌شان، خوانده بود. اما زمان زیادی از اجرای این قطعه نگذشته بود که خودش نیز در حالی که تنها ۵۲ سال داشت، قربانی همین ویروس شد و سازش را به عزا نشاند.
روح همه عزیزان از دست رفته خصوصا هنرمندانی که به بهار ۱۴۰۰ نرسیدند و یاد و خاطره اشان به هزار و سیصدها سپرده شد شاد و تسلیت خدمت خانواده هایی که به دلیل خطرناک و ناقل بودن این ویروس کشنده به اجبار در تنهایی در فراق عزیز از دست رفته خود به سوگ نشستند.
تبریک و خداقوت خدمت عزیزانی که در شرایط سخت کرونایی توانستند در عرصه های مختلف به موفقیت های زیادی دست پیدا کنند خصوصا هنرمندان کشورم و هنرمندان شهرستان اوز که در حوزه های مختلف هنری و پژوهشی و آموزشی افتخار آفرین شدند و در جشنواره های مختلف بین المللی،ملی، استانی و شهرستانی مدال افتخار بر گردن استان فارس و  شهرستان اوز آویختند.
اکنون  به گام‌های آخر سال رسیدیم،به واپسین نفس‌های سده و فرصت خوبی است برای مرور آن چه گذشت ولی برای این که افق‌های پیش‌ رو روزهایی روشن و پربار و پرحاصل باشد ،
باید یادمان بماند که در هر شرایط خصوصا در  شرایط امروز جامعه، انسانها به یکدیگر محتاجند زیرا جامعه بصورت زنجیر وار به همدیگر وابسته است و وظیفه انسانی ما است که خود را در معرض خدمت قرار دهیم. به هر حال با تمام دشواری ها و سختی ها روزهای رفته اینک به خاطره ای مبدل شده و آنچه ماند و می ماند و ستودنی است یاری کردن ها وکنارهم بودن ها و حل مشکلات یکدیگر و فعالیت همدلانه است.اگر کاستی هایی در این حوزه داشتیم بر ما ببخشید و حلال کنید هرچند تمام توان و تلاش خود را با کمک مسئولین و مردم در  چهار چوب قانون به کار  بستیم تا  بستری را فراهم کنیم که حوزه فرهنگ، قوی‌تر و پایدارتر در کنار سایر حوزه ها  بتواند خود را برافراشته نگه دارد و برای ایران عزیز  افتخار کسب کند.
از خداوند همیشه همراه  “حول حالنا الی احسن الحال” را برای همه مردم دنیا و به نیت ریشه کن شدن بیماری ناشی از ویروس کرونا و بهبود حال همه مبتلایان آرزو دارم و یاد و خاطره همه شهدای خدمت سلامت و همه درگذشتگان را گرامی می دارم و از خداوندگار فصل ها سالی سرشار از خیر، برکت ونشاط  توأم باسلامتی ، صحت ، سعادت و سربلندی  برای همگان آرزومندم .در پایان شعری از دیوان شاعر گرانقدر تائب اوزی تقدیمتان می کنم

عید آمد وشادی کنان هرکس به صحرامی رود
هر یار با یاران خود اندر تماشا می رود
از عیش ونور وخرمی هرجا که بینی آدمی
با سرو قد همدمی دربوستان ها می رود
هرسو نگاری گل بدن باشد چمان اندر چمن
هر دم دل سرو و سمن نه آن حالت ازجا می رود
بالای هر شاخ گلی گشته نواخان بلبلی
افکنده نه آن سان غلغلی کان تا ثریا می رود
جمله حریفان پی به پی سرخوش زنوشانوش می
فریادسازوچنگ و نی تا چرخ مینا می رود
گردیده هرکس بهره ور از وصل یار سیم بر
مارازهجرانت به سربنگرچه غوغا می رود
ای عید من دیدارتو ای عیدی ام گفتار تو
بی روی چون گلنار تو صد خار در پامی رود
از عشقت ای زیباصنم درکنج فرقت دم بدم
صدناوک جوردستم درسینه ما می رود
اندر بلا ودرد وغم تائب بزی ثابت قدم
یا سرو بالا آیدم یا جان ببالا می رود

مانا باشید.
فروغ هاشمی اسفند ۱۳۹۹